Wakacyjne zamki cz.2

Z Pienin do Jury Krakowsko-Częstochowskiej

W 2013 roku odpoczynek wakacyjny w Pieninach i więc okazja do odwiedzenia pobliskich warowni:
– Zamku w Czorsztynie
– Zamku Dunajec w Niedzicy

W drodze do domu tradycyjne poszukiwanie zamków. Czas pozwolił tylko na dwa zamki ze szlaku Orlich Gniazd:
– Zamek w Ojcowie
– Zamek Ogrodzieniec


Zamek w Czorsztynie

Zamek został wzniesiony w XIV wieku, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego usytuowanego w dolinie Dunajca. Węgrzy wznieśli bowiem swój zamek (Zamek Dunajec w Niedzicy) na przeciwległym brzegu Dunajca pełniący taką samą rolę. Obecnie pozostałości zamku są pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.


Zamek Dunajec w Niedzicy

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego zbudowana na wzniesieniu we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Pienin. Zamek zachował się prawie w całości. Obecnie pełni funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne.


Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie a dokładniej to ruiny zamku warownego wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd.


Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec to perełka wśród polskich zamków. Wkomponowany w masywy wapienne, robi ogromne wrażenie mimo, że to tylko ruiny. Zamek usytuowany jest na najwyższym wzniesieniu wyżyny krakowsko-częstochowskiej we wsi Podzamcze . W obrębie i okolicach zamku znajduje się wiele interesujących form skalnych, dzięki którym najbliższa okolica przypomina trochę malowniczy krajobraz z bajki.


1 thought on “Wakacyjne zamki cz.2”

  1. Najbardziej atrakcyjny z w/w zamków wydaje się ten z Ogrodzieńca pomimo że to ruinu. Za to najpiękniej połozony to ten w Niedzicy 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *