Cerkwie Beskidu Sądeckiego cz.1
W Beskidzie Sądeckim, a właściwe w jego wschodniej części znajdziemy wiele pięknych drewnianych cerkwi. Tereny te przed wojną zamieszkane były przez Łemków, ludność rusińską. Cerkwie w większości reprezentują styl zachodnio-łemkowski z charakterystycznym wyraźnym trójpodziałem na babiniec, nawę główną oraz prezbiterium. Wszystkie te zabytki zaraz po wysiedleniu Rusinów wziął w opiekę Kościół Rzymskokatolicki, nie dopuszczając do zniszczenia i rozkradzenia świątyń.
Poniżej pierwsza część prezentacji drewnianych cerkwi odwiedzonych w czasie pobytu w Krynicy-Zdrój. Niestety w większości były zamknięte i nie można było podziwiać ich wnętrz.
Powroźnik
W Powroźniku znajduje się prawdopodobnie najstarsza drewniana cerkiew łemkowska. Cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła wybudowana została w 1600r. Od 1947r. kościół rzymskokatolicki.


Muszynka
Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Św.Jana Ewangelisty z II poł. XVIIw. Dziś kościół filialny parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.


Andrzejówka
Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce (obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP) wzniesiona została prawdopodobnie w latach 1860–1864.

