Cerkwie łemkowskie

Cerkwie Beskidu Sądeckiego cz.1

W Beskidzie Sądeckim, a właściwe w jego wschodniej części znajdziemy wiele pięknych drewnianych cerkwi. Tereny te przed wojną zamieszkane były przez Łemków, ludność rusińską. Cerkwie w większości reprezentują styl zachodnio-łemkowski z charakterystycznym wyraźnym trójpodziałem na babiniec, nawę główną oraz prezbiterium. Wszystkie te zabytki zaraz po wysiedleniu Rusinów wziął w opiekę Kościół Rzymskokatolicki, nie dopuszczając do zniszczenia i rozkradzenia świątyń.

Poniżej pierwsza część prezentacji drewnianych cerkwi odwiedzonych w czasie pobytu w Krynicy-Zdrój. Niestety w większości były zamknięte i nie można było podziwiać ich wnętrz.


Powroźnik

W Powroźniku znajduje się prawdopodobnie najstarsza drewniana cerkiew łemkowska. Cerkiew Św. Jakuba Młodszego Apostoła wybudowana została w 1600r. Od 1947r. kościół rzymskokatolicki.

Krynica – Słotwiny

Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny w Krynicy Słotwinach. Obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa. Została wybudowana w latach 1887 – 88.

Tylicz

Cerkiew w Tyliczu pw. św. Kosmy i Damiana została wybudowana w latach 1738 – 1744, przebudowana w 1930 roku. Obecnie użytkowana jako kaplica cmentarna parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.


Muszynka

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Św.Jana Ewangelisty z II poł. XVIIw. Dziś kościół filialny parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.

Szczawnik

Cerkiew filialna greckokatolicka św. Dymitra w Szczawniku została zbudowana w 1841. Obecnie kościół filialny rzymskokatolicki

Złockie

Drewniana cerkiew pw. Św. Dymitra wybudowana w latach 1867-1872. Obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złockiem.


Andrzejówka

Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce (obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP) wzniesiona została prawdopodobnie w latach 1860–1864.

Jastrzębik

Cerkiew filialna greckokatolicka św. Łukasza Ewangelisty w Jastrzębiku zbudowana została w 1. poł. XIX w. Obecnie cerkiew pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

Milik

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. św. Kosmy i Damiana w Miliku (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki) powstała w 1813 r. na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez powódź.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *