Ciekawe zabytki Lublina

Odkrywamy zabytkowy Lublin

Tym razem fotorelacja ze zwiedzenia starówki w Lublinie. Ciekawe miasto, niezbyt daleko od Warszawy. Warto tu wpaść, poznać historię miasta, porobić parę zdjęć na pamiątkę i napić się regionalnego piwa.

To warto zobaczyć:

Plac po Farze – to odkopane fundamenty starego kościoła Św. Michała. Kiedyś wieża kościelna była najwyższą wieżą w Lublinie.
Wieża Trynitarska – o wysokości 64 m, góruje nie tylko nad Placem Katedralnym i Starym Miastem ale jest też najwyższym akcentem wysokościowym historycznego Lublina.
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – stojąca w najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta, jest największą zabytkową budowlą sakralną Lublina. Świątynia powstała w latach 1586-1625
Nowy Ratusz – powstał na murach zespołu klasztornego Karmelitów Bosych w 1803 roku.
Brama Krakowska – Uważana za jeden z symboli miasta i jeden z najważniejszych zabytków Lublina, łączy Śródmieście ze Starym Miastem.
Ulica Krakowskie Przedmieście – deptak z niezliczoną ilością kawiarni i restauracji.
Stary Ratusz – Trybunał Koronny – Murowany ratusz powstał na pocz. XV w. Z Trybunałem wiąże się najpopularniejsza z lubelskich legend, opowiadająca o diabelskim sądzie …
Bazylika Ojców Dominikanów – Dominikanie są notowani po raz pierwszy w Lublinie w 1253 roku. W kościele znajduje się cząstka relikwi Drzewa Krzyża Świętego.
Brama Grodzka – położona naprzeciw zamku. Dawniej strzegła przejścia w obronnych murach miejskich
Zamek Lubelski – Pierwotny gród książęcy w Lublinie znajdował się w XI-XII wieku na wzgórzu Grodzisko. Obecny, neogotycki kompleks budynków wzniesiono w latach 1824-26 z przeznaczeniem na więzienie, wykorzystywane po utracie autonomii Królestwa Polskiego przez rosyjskie władze zaborcze, niemieckich okupantów, państwo polskie w okresie międzywojennym, a także władze PRL do 1954 r
Baszta Zamkowa i Kościół św. Trójcy – Najstarszym obiektem na wzgórzu zamkowym jest okrągła wieża mieszkalno-obronna (donżon) uchodząca za jeden z najstarszych zabytków architektury na Lubelszczyźnie. A najcenniejszą częścią zamku i zarazem zabytkiem cieszącym się popularnością u zwiedzających, jest kaplica pw. Św. Trójcy.



Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *