Wodotryski Rzymu i okolic

Fontanny Rzymu i Tivoli

Pozostałe wodotryski Rzymu

– Fontana della Barcaccia – Fontanna starej łodzi
Fontanna znajduje się u podnóża Schodów Hiszpańskich na Piazza di Spagna. Fontanna została ukończona w 1629roku przez Pietro Berniniego. Fontanna ma kształt na wpół zatopionego statku z wodą przelewającą się po jego bokach do małego basenu.
– Fontana delle Api – Fontanna pszczół
Fontanna znajduje się na Piazza Barberini, ma formę pionowo ustawionej muszli z trzema pszczołami nad kamienną misą. Fontanna miała być poidłem dla koni.
– Fontana di Piazza Farnese – Fontanna na Piazza Farnese
Na Piazza Farnese znajdują się dwie identyczne ozdobne fontanny w kształcie wanien. Zostały one umieszczone na Piazza w XVI wieku. Uważa się, że granitowe kamienne misy fontann pochodzą ze starożytnych rzymskich łaźni.
– Fontana di Piazza Colonna – Fontanna na Piazza Colonna
Fontanna została zbudowana przez architekta Della Portę pod koniec XIV wieku Centralny wazon pośrodku basenu wykonany jest z białego marmuru. Po obu stronach basenu umieszczone są grupy rzeźb delfinów, z ogonami owiniętymi wokół muszelek, wylewających wodę z ust.

– Fontana di Piazza San Pietro – Fontanna na placu Świętego Piotra
Na placu świętego Piotra przed bazyliką stoją dwie bliźniacze fontanny. Pierwsza z nich, jest autorstwa architekta Carlo Maderno i powstała w latach 1612-1614. Druga zaprojektowana przez Berniniego została oddana do użytku w 1677 roku
– Fontana dell’acqua Felice – Fontanna Mojżesza
Fontanna Mojżesza powstała w XVI w. na zlecenie papieża Sykstusa V. Złożona jest z trzech identycznych nisz, a w środkowej znajduje się rzeźba Mojżesza stojącego obok skały, z której bije źródełko.
– Fontana del Mascherone – Fontanna z maszkaronem
Fontanna “Wielkiej Maski” znajduje się na urokliwej ulicy Via Giulia. Zbudowana jest z marmuru i granitu i jest przymocowana do ściany, a woda wypływa z wylotu maski do pojemnika w kształcie muszli.

– Fontana del Nettuno – Fontanna Neptuna
Fontannę znajdującą się na Piazza del Popolo ukończona w 1823r. Fontannę zdobi imponująca grupa rzeźbiarska, w której głównym elementem jest posąg Neptuna z trójzębem w prawej ręce, u stóp gdzie znajdują się dwa posągi trytonów wspartych na delfinach.
– Fontana di Santa Maria in Trastevere
Fontanna na Piazza Santa Maria in Trastevere znajduje się przed kościołem Santa Maria in Trastevere. Uważa się, że jest to najstarsza fontanna w Rzymie, pochodząca, według niektórych źródeł, z VIII wieku.
– Fontana di piazza Sant’ Eustachio
Prosta fontanna z bogatą przeszłością, podobno ma kształt Świętego Graala. Antyczna misa została znaleziona w 1985 roku podczas wykopalisk kompleksu „Łaźnia Nerona”.

– Fontana Di Piazza San Simeone
Piękna mało znana fontanna. Skład się z dwóch niecek. Kolumna podtrzymująca górna nieckę została ozdobiona czterema groteskowymi maskami z których ust tryska woda.
– Fontana dei Tritoni – Fontanna Trytonów
Fontanna Trytonów znajduje się na placu niedaleko bazyliki Santa Maria in Cosmedin. W odróżnieniu od podobnie nazwanej fontanny na Piazza Barberini tutaj mamy dwa trytony ;).

Villa D’Este w Tivoli

Niedaleko Rzymu znajduje się nieduże miasteczko Tivoli a w nim Villa d’Este zbudowana w XVI wieku, uznawana za arcydzieło architektury i projektowania ogrodów. W ogrodach znajdziemy kilkadziesiąt fontann i różnych form wodnych. Wszędzie słychać szmer tryskającej z fontann wody. Ozdobą parku są oczywiście fontanny. Wiele jest porośniętych mchem i nadszarpniętych zębem czasu. Poniżej kilka zdjęć z tego przepięknego parku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *