Tęsknota za wiosną

Już niedługo wiosna

W oczekiwaniu wiosny po “wyjątkowo” mroźnej chwilami (na szczęście) zimie trochę zdjęć kwitnących drzew i krzewów z przed dwóch lat, z kwietnia 2019 roku. Jak zwykle zrobione zostały w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Mam nadzieję, że mimo pandemii uda mi się zobaczyć je w tym roku na żywo. Na razie przedstawię zdjęcia magnolii i pigwowców. Może wygrzebię jeszcze z “szuflady” zdjęcia lilaków (bzów). 😉

Magnolie

Magnolie to jedne z najpiękniejszych drzew i krzewów świata. Kwitną wiosną na przełomie kwietnia i maja. Większość odmian magnolii kwitnie jeszcze przed rozwinięciem liści ale są też takie, które kwitną po rozwinięciu liści. Kwiat są białe lub w kolorze różowym i purpurowym. Najpopularniejsze odmiany to:

  1. Magnolia naga
  2. Magnolia japońska
  3. Magnolia purpurowa
  4. Magnolia wierzbolistna
  5. Magnolia pośrednia
  6. Magnolia gwiaździsta

Na zdjęciach różne odmiany. Proszę sobie samemu przypisać, ja nie podejmuję się. 😉


Pigwowce

Pigwowce przyciągają uwagę głównie w kwietniu i maju, kiedy na ich ciernistych gałązkach ukazują się kwiaty o niezwykle błyszczących płatkach przed pojawieniem się liści. Kwiaty przypominające nieco kwiaty jabłoni mają przeważnie barwę pomarańczowo-czerwoną, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych i czerwonych.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *