Rzymskie fontanny

Najsłynniejsze fontanny Rzymu

Jedną z większych atrakcji Rzymu są jego fontanny. Znajdziemy je na większości placów. Niektóre to prawdziwe dzieła sztuki inne to źródełka wody do picia dla Rzymian i turystów. Poniżej te, które zostały spotkane celowo lub przypadkiem w ciągu trzech dni pobytu w Wiecznym Mieście.

Poniżej pierwsza część przepięknych rzymskich fontann.

– Fontana dei Quattro Fiumi – Fontanna Czterech Rzek
Na środku Piazza Navona znajduje się jedna z najbardziej znanych, olbrzymich fontann rzymskich – Fontanna Czterech Rzek. Stworzona została przez Berniniego w połowie XVII wieku. Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu w postaci palm i zwierząt symbolizują cztery rzeki Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata z czterech kontynentów Afryki, Azji, Europy i Ameryki.
– Fontana del Nettuno – Fontanna Neptuna
Na tym samym placu Piazza Navona znajduje się także trochę skromniejsza fontanna Neptuna powstała na podstawie projektu Giacomo della Porta. Swój pełny kształt fontanna uzyskały pod koniec XIX wieku gdy do grupy nimf morskich dodano postać Neptuna.
– Fontana del Moro – Fontanna z postacią Maura
W południowej części Piazza Navona znajduje się jeszcze jedna fontanna Fontana del Moro z centralna postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego. Otaczają ją delfiny i inne morskie zwierzęta.

– Fontana di Trevi – Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi to najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie i jedna z tych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Wiecznym Mieście. Centralnymi postaciami fontanny są Okeanos i dwa trytony, będące symbolami Kastora i Polluksa. Bóstwo oceanów znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza (cisza i sztorm)
– Fontana delle Naiadi – Fontanna Najad
Fontanna znajduje się na Piazza della Repubblica w Rzymie. Jest jedną z największych fontann w Rzymie, zaprojektowana przez architekta Mario Rutelli w 1900 roku. Struktura składa się z czterech nagich postaci z brązu przedstawiających 4 nimfy wodne.
– Fontana del Pantheon – Fontanna Panteonu
Fontanna Panteonu na Piazza Rotonda, naprzeciwko rzymskiego Panteonu . Została zaprojektowana przez Giacomo Della Portę w 1575 roku. W 1711 roku zmieniono nieckę a obelisk utworzony w okresie Ramzesa II , ustawiono pośrodku na cokole z czterema delfinami zdobiącymi podstawę.

– Fontana dei LibriFontanna książek
Ciekawa fontanna na wąskiej uliczce Via degli Staderari. Wykonana została z trawertynu. W centrum głowa jelenia a po bokach cztery duże książki. Fontanna została zaprojektowana przez Pietro Lombardi w 1927 roku.
– Fontana del Tritone Fontanna Trytona
Na Piazza Barberini znajduje się fontanna z Trytonem, najbardziej ekspresyjna z prac Berniniego. Przedstawia Trytona, boga morskiego, syna Neptuna spijającego wodę z wielkiej czary, siedzącego w muszli podtrzymywanej przez ogony delfinów.
– Fontane delle Tartarughe – Fontanna Żółwi
W centrum Rzymu, na Piazza Mattei, znajduje się Fontanna Żółwi. Powstała ona pod koniec XVI wieku. Fontannę zdobią postacie chłopców otoczonych przez delfiny. Nazwa dzieła nawiązuje do niewielkich żółwi wykonanych z brązu.
– Fontana del Facchino – Fontanna Portera
Fontanna Portera znajduje się na Via Lata w historycznym centrum Rzymu. W tej fontannie woda wylewa się z beczki trzymanej przez męską postać o zniekształconej twarzy

Quattro Fontane – Cztery fontanny
Quattro Fontane to cztery małe fontanny znajdujące się w narożnikach czterech budynków przy skrzyżowaniu Via delle Quattro Fontane i Via del Quirinale.
Figury z tych fontann reprezentują: rzekę Tyber (jako symbol Rzymu), rzekę Arno (jako symbol Florencji), boginię Dianę (symbol czystości), boginię Junonę (symbol siły).


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *